Inne

Kanapa typu włoskiego czy łóżko? Dylemat osób z małym metrażem mieszkania.

Wybór odpowiedniego wyposażenia do nowego domu lub mieszkania to nie lada wyzwanie. Zdecydowana większość mebli to inwestycja długoterminowa, która będzie nam służyć przez przynajmniej kilka lat. W związku z tym częściej kierujemy się przy ich wyborze osobistymi preferencjami niż aktualnie panującą modą.

Rozkładana kanapa z włoskim systemem rozkładania czy łóżko – to odwieczny dylemat tych, którzy dysponują  niewielkim metrażem. Statystycznie sen zajmuje około 1/3 część życia człowieka. Nie ulega więc wątpliwości, że to jak długo i w jaki sposób śpimy ma ogromne znaczenie. Na czym jednak spać, by naprawdę się wyspać?

Zalety i wady łóżka

Gdy masz do dyspozycji dużo przestrzeni, wybierz łóżko do spania zamiast rozkładanej sofy. To ono najczęściej wygrywa spór: co lepsze do spania! Zwłaszcza modele z solidnym stelażem i wygodnym, odpowiednim materacem – precyzyjnie dobranym do ciała.  Zaletą łóżka jest więc możliwość doboru stelażu oraz materaca dostosowanego do indywidualnych potrzeb. Jako wady można wymienić często zbyt wielkie rozmiary oraz brak możliwości ich składania, co niestety jest mankamentem w małych mieszkaniach i kawalerkach. Wiele osób potwierdza, że łóżko wprowadza do wnętrz mały bałagan, nie można go bowiem złożyć jak np. rozkładaną sofę.

 

Aranżacja łóżka Loris ASM LINE

Rozkładana sofa z systemem włoskim zalety i wady

Rozważając zakup sofy ze stelażem włoskim, warto wiedzieć, czym tak w ogóle on jest.  Mówiąc najprościej, stelaż włoski to określenie odnoszące się do konstrukcji szkieletu w meblach. Jest to jeden z najtrwalszych i zaawansowanych systemów konstrukcyjnych mebli, który jak sama nazwa wskazuje, został opracowany we Włoszech.  To, co wyróżnia m.in. sofy ze stelażem włoskim to pełnowymiarowy materac ukryty we wnętrzu mebla. Po jego rozłożeniu otrzymujesz wygodne miejsce do odpoczynku, bez łączeń czy nierówności na powierzchni materaca, co diametralnie podnosi komfort spania na sofie.

Stelaż włoski cechuje się również nieco innym sposobem otwierania, gdyż rozkłada się do przodu bez rysowania podłogi, co ma niebagatelne znaczenie zwłaszcza w przypadku paneli podłogowych. Cały mechanizm jest niezwykle lekki, prosty w użyciu i nie wymaga siły! Co więcej, aby skorzystać z funkcji spania, nie trzeba zdejmować poduszek.

Tego typu meble są idealnym wyborem do małego mieszkania, w którym trudno wydzielić osobną sypialnię, ale zależy Ci na wygodnym miejscu do odpoczynku i snu, które jednak będzie wyglądać stylowo.

Mimo wielu niekwestionowanych zalet, rozkładane sofy mają niestety również wady. Przede wszystkim, gdy chcesz na niej codzienne spać, pamiętaj, że mebel będzie narażony na ciągle składanie i rozkładanie. Czynności te mogą być nie tylko uciążliwe, ale również mogą mieć wpływ na odkształcanie się i deformację sofy. Ponadto, warto tutaj wspomnieć o kwestiach higienicznych. Rozkładana sofa będzie meblem często używanym – w ciągu dnia do siedzenia w ubraniach przez domowników i gości. Należy więc pamiętać o systematycznym czyszczeniu tapicerki, by zniwelować ryzyko przedostania się bakterii i zanieczyszczeń.

 

Sofa Braga z włoskim systemem rozkładania Intertrend

 

Jeżeli stoisz przed wyborem: rozkładana sofa czy łóżko i zastanawiasz się co sprawdzi się lepiej do spania, weź pod uwagę dostępną przestrzeń w domu, potrzeby swoje i domowników oraz względy estetyczne.

Modele łóżek i sof znajdziesz w naszym sklepie pod linkami:

https://meblekoala.pl/k/kanapy/sofastelazwloski/
https://meblekoala.pl/k/lozka/lozkadosypialni/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *